Miasto

Bookmark Send to a friend Travel notebook
Share

Przemysłowe i turystyczne, nowoczesne i gorliwie pielęgnujące swoje tradycje, z morzem obok położonym i palmami wypełniającymi każdy z jego zaułków, życie w Elche jest przyjemne i pracowite, podobnie jak jego mieszkańcy. Z uwagi na jego położenie w samym środku łuku Morza Śródziemnomorskiego było ono od dawna pożądanym przedmiotem dla ludów przybywających z innych terenów, a które pozostawiły po sobie na tej ziemi ważną spuściznę, z której obecnie korzystamy. Prawdziwe morze palm wkomponowanych w to miasto, które tworzą wyjątkowy krajobraz w Europie - to pierwsze i niepowtarzalne wrażenie jakiego doświadcza się tutaj tuż po przybyciu. Owa równowaga utrzymywana była przez stulecia dzięki wytrwałości mieszkańców Elche i przyczyniła się, że obecnie miasto to posiada dziedzictwo naturalne i kulturowe o dużym znaczeniu. Dowodem na to są okolice Camp d'Elx otaczające tę metropolię - wspaniały przykład konserwacji niezwykle szczególnego sposobu życia.

Doskonałe połączenie komunikacyjne

Doskonale połączone autostradą Śródziemnomorską i międzynarodowym lotniskiem w tutejszej gminie El Altet; z solidną infrastrukturą i całym jego potencjałem twórczym oddanym w usługę teraźniejszości i przyszłości, Elche zawsze wywołuje miłe zaskoczenia u tych, którzy niezależnie z jak różnych powodów przybywają lub powracają do tego miasta.

O wielkości w sam raz, aby cieszyć się wszystkimi wygodami i usługami typowymi dla dużych  aglomeracji, ale nie tracąc przyjemności z tego, co dostępne i codzienne oraz gdzie jego łagodny klimatu zaprasza do korzystania z życia na ulic i przyrody, z zapałem i przyjemnością ramię w ramie.

Dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa, Gaj Palmowy i Misteri (Misterium), tylko potwierdzają to, co w Elche już od dawno jest wiadome, że współdzielenie życia jest bezgranicznie lepsze.

Historia

Elche miało dwie lokalizacje na przestrzeni swojej historii. Pierwszą była osada w l’Alcudia, położona dwa kilometry na południe od obecnego centrum miejskiego, zamieszkiwana od epoki neolitycznej po etap wizygocki, a która miała strategiczną zaletę polegającą na łatwej obronie dzięki rzece Vinalopó. Ten prymitywny ośrodek rozwijał się do chwili utworzenia w V wieku p.n.e. iberyjskiego miasta Helike, które utrzymało się aż do inwazji kartagińskiej w 280r. p.n.e. Była to epoka pełna świętości dla kultury iberyjskiej, w czasie której została wyrzeźbiona Dama z Elche. W roku 209 p.n.e. iberyjskie miasto uległo romanizacji i już w I wieku p.n.e. uzyskało tytuł Kolonii Iulia Illice Augusta. Począwszy od tego momentu miały miejsce liczne zniszczenia i rekonstrukcje w wyniku przybycia tzw. barbarzyńskich plemion, a w ostatnim etapie Wizygotów.

Wraz z przybyciem Arabów miasto przeniosło się do obecnej jego lokalizacji do dzielnicy znanej jako Vila Murada pomiędzy wiekami VIII i IX. Później, chrześcijańska rekonkwista Jakuba I w 1265r. zmusiła muzułmanów do wyjechania do Raval de Sant Joan. Na początku wieku XVII Elche utraciło jedną trzecią swojej ludności w związku z wypędzeniem Morysków. Natomiast w wieku XIX narodziła się tutaj ważna działalność związana z produkcją espadryli i dająca początek obecnemu przemysłowi obuwniczemu, który spotęgował wzrost tego miasta.

Położenie geograficzne

Elche, położone w południowej części Wspólnoty Walenckiej (w Hiszpanii), jest stolicą okręgu Baix Vinalopó. Jego ludność przekracza 250.000 mieszkańców, a obszar samorządowy liczy sobie 326 km2. Posiada ono bogatą historię, która sięga kilku tysiącleci lat i wniosła w ramach jego dorobku kulturowego i krajobrazowego takie klejnoty jak Dama z Elche, najbardziej reprezentacyjne dzieło sztuki iberyjskiej; Gaj Palmowy, spuściznę hiszpańsko-muzułmańską i Misteri d’Elx (Misterium), ostatnią żywą pozostałość średniowiecznego teatru religijnego; te dwa ostatnie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To miasto posiada doskonałe połączenia komunikacyjne dzięki międzynarodowemu lotnisku w l’Altet, pełnej sieci dróg, pobliskiemu portowi i połączeniu kolejowemu, które wkrótce będzie posiadało dużych prędkości kolej. Wszystko to w połączeniu z dobrej jakości ofertą hotelową zamieniają Elche w wyjątkowy kierunek dla odwiedzających gości, którzy pragną poznać odmienną propozycję.

Klimat

Elche korzysta z klimatu typowo śródziemnomorskiego z łagodnymi zimami i umiarkowanie gorącymi latami. Nie ma dużych rozbieżności w temperaturach na przestrzeni całego roku, gdyż mogą się one wahać pomiędzy średnio 26º C latem do 17º C zimą. Deszcze są nieliczne i występują przede wszystkim wiosną i jesienią. Głównie w czasie tej ostatniej pory roku może dojść do gwałtownych ulew spowodowanych nagromadzeniem się ciepła w warstwach chmur i nadejściem zimnych mas powietrza polarnego.

Zobacz: Pogoda w Elche